Korálovky Lampropeltis triangulum

Rod Lampropeltis je výhradně americkým rodem, patřícím do podčeledi Colubrinae čeledi Colubridae. Všeobecně se jedná o menší a středně velké formy pozemních hadů, zpravidla potravně a ekologicky nepříliš úzce specializované. Korálovky jsou rozšířeny od severu Jižní Ameriky až do jižní Kanady. Obývají rozmanité biotopy od mořského pobřeží do vysokých hor, od pouští po tropické deštné lesy. Mnohé se vyznačují neobyčejné působivým pseudoaposematickým a disruptivním kontrastním zbarvením. Korálovka sedlatá má celkem 24 poddruhů.

Lampropeltis t. abnorma (Guatemalan Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum abnorma

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. amaura (Louisiana Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum amaura

 Popis:

 Chov a odchov: Vyžaduje 3 měsíce zimního spánku, aby se stimulovalo páření po probuzení ze zimního spánku. Samec obvykle při páření kouše samici za hlavou. Samice obvykle mají 2 až 9 vajec za 30 až 40 dní po páření. Inkubace trvá přibližně 60 dnů při 27-28°C.

 Lokalita: Oklahoma, Arkansas, Louisiana, Texas a směrem na jih zasahuje až k pobřeží

 

Lampropeltis t. andesiana (Andean Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum andesiana

 Popis: Jeden z největších podruhů rodu triangulum (100 až 180 cm). Její domovina je na malém území Andských hor v Kolumbii. Vyskytuje se v nadmořské výšce 2 200-2 700 metrů nad mořem. Žije v lesích a na pastvinách. Většinu času tráví v norách, nebo pod kmeny stromů, kde je ukryta před predátory a příliš nízkými teplotami.

 Chov a odchov: Počet vajec 12 až 20. Může se dožít i více jak 15 let. V dospělosti loví malé savce, ptáky, obojživelníky, hady včetně jedovatých a nepohrdne ani vejci.

 Lokalita: Andes Mountains, Kolumbie

 Výskyt Lampropeltis triangulum andesiana

 

Lampropeltis t. annulata (Mexican Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum annulata

 Popis: Má černou hlavu a čenich, bílé ani červené štítky nemají černé špičky. Oranžový, nebo oranžovo-hnědý flíček na prvním bílým proužku za hlavou je u jedinců velice proměnlivý co do barvy a velikosti. Červených kroužků je 14 až 20 a jsou trochu širší než černo-bílo-černé kroužky. Červené kroužky nezasahují přes břicho. Břicho mají většinou černé.

 Chov a odchov: Dorůstají délky 61 - 76 cm a mláďata mají 18 - 20 cm. Chovat se dají bez potíží v teráriích 80 x 70 x 50 cm. Jako substrát dobře poslouží rašelina s pískem. Vybavení doplňuje miska s vodou a žárovka v květináči sloužící jako osvětlení i zdroj tepla. Dále nesmí chybět úkryt z kůry nebo kamenů.

 Lokalita: Od j. Texasu po j. Tamaulipas, k západu k centerální Nuveo Leon a jižní a východní Coahui

 Lampropeltis triangulum annulata

 

Lampropeltis t. arcifera (Jalisco Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum arcifera

 Popis: Obývá aridní, velmi teplé oblasti pokryté stepními formacemi a řídké borovico-dubové lesy ve výšce 700 - 3500 m n. m. Dorůstá celkové délky kolem 100 cm. Hlava je zbarvena černě, někdy s bílými skvrnami. Počet červených kroužků je vysoce variabilní mají jich 14 - 31, průměrně jich bývá 22. Červené a bílé kroužky nemají černé tečky. Na dorzální straně jsou často černé a bílé kroužky neúplné. Naopak, červené jsou místy přerušovány spojenými černými kroužky. Na ventrálni straně černé pruhy přerušují červené a bílé.

 Chov a odchov: Pro chovné trio (1 samec, 2 samice) L. t. arcifera stačí terárium 100 x 50 x 50 cm. Jako substrát dobře poslouží rašelina s pískem. Vybavení doplňuje miska s vodou a žárovka v květináči sloužící jako osvětlení i zdroj tepla. Teplota v nádrži by se měla pohybovat mezi 28 až 30°C během chovné sezóny, pod zdrojem světla je teplota o pár °C vyšší. V aktivním období by měl trvat světelný den 14 hodin. Během podzimu se postupně snižuje teplota v nádrži a zkracuje světelná perioda. Během zimy jsou světla zhasnuta. Jako potravu přijímají korálovky myši a potkany přiměřené velikosti.

 Lokalita: západní části mexické plošiny ve státech Morelos, Jalisco -jezero Chapala, Queretaro, Hidalgo a Michoacan - okolí jezera Patzcuaro.

 Výskyt Lampropeltis triangulum arcifera

 

Lampropeltis t. blanchardi (Blanchard's Milk Snake)

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. campbelli (Pueblan Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum campbelli

 Popis: Tato korálovka patří po L. t. sinaloae k nejvíce rozšířené a oblíbené subspecii druhu Lampropeltis triangulum. Červených proužků bývá průměrně 14 - 22, počítáno od hlavy ke kloace. Na ocase červená zpravidla chybí a bývá na něm obvykle 5 černých a 5 bílých proužků.

 Chov a odchov: Délka dospělých jedinců se pohybuje od 70 do 91 cm. Povaha těchto korálovek je poměrně temperamentní a jsou dosti nervózní. Při braní do ruky je pravidlem, že jak mláďata, tak i dospělci se snaží vymanit kroucením těla, což často doprovází vystříknutím trusu. Mláďata po prvním svlékání sama přijímají holata myší. U tohoto poddruhu nebyl nikdy zpozorován kanibalismus, proto můžeme dospělce chovat v menších skupinách společně. Mláďata se také nenapadají. Pro pár dospělých zvířat je minimum 60 x 40 x 40 cm s úkrytem a nádobou s vodou. Jako substrát se dá použít říční písek. Přes den by měla teplota dosahovat v teráriu 25 - 26 °C, pod zdrojem tepla až 37 °C. V noci by měla být teplota o několik stupňů nižší. Pro úspěšné páření a snůšku kvalitních vajec je u tohoto poddruhu nutné zimování při teplotě 10 - 15 °C po dobu 6 - 10 týdnů. Tento poddruh má oproti ostatním jednu zvláštnost. Samice totiž pravidelně klade dvě snůšky v chovné sezóně. První snůška bývá na jaře a druhá v letních měsících. Vejce bývají poměrně velká v porovnání s velikostí hada. Mladé korálovky se líhnou přibližně za 63 dní a měří 20 cm.

 Lokalita: j. Puebla, západně k východnímu Morelos a jižně k severní Oaxace v Mexiku

 Výskyt Lampropeltis triangulum campbelli

 

Lampropeltis t. celaenops (New Mexico/Big Bend Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum celaenops

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita: pohraničí Nového Mexika a Texasu

 

Lampropeltis t. conanti (Conant's Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum conanti

 Lampropeltis triangulum conanti

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. dixoni (Dixon's Milk Snake)

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. doliata

Korálovka L. t. doliata obývá jihovýchod USA, tedy všechny pobřežní státy od Severní Karolíny po Mississippi a do vnitrozemí v Tennessee.

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. elapsoides (Scarlet Kingsnake)

 Lampropeltis triangulum elapsoides

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. gaigeae (Black Milk Snake)

 Samice Lampropeltis triangulum gaigeae

 Mláďata Lampropeltis triangulum gaigeae

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. gentilis (Central Plain's Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum gentilis

 Lampropeltis triangulum gentilis

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. hondurensis (Honduran Milk Snake)

Korálovka L. t . Hondurensis žije na karibském pobřeží Hondurasu, v Nikaragui a snad i v severozápadní Kostarice. Nachází se zde tropický deštný i poloopadavý prales a zasahuje částečně i do subtropických lesů. Toto prostředí zajišťuje po celý rok poměrně vysokou vzdušnou vlhkost a stabilní teplotu 23 až 28 °C po celý rok, při střídání deštivého a suššího období. Na toto je třeba pamatovat při chovu v teráriích. Velikost tohoto poddruhu se udává okolo 150 cm v dospělosti. Zbarvení těla je typické pro druh L. triangulum, tedy střídání černobíločerných trojic a červených proužků, kterých bývá 13 až 26, průměrně 17. Červené i bílé proužky mají černý tipping, který se zvýrazňuje s přibývajícím věkem zvířete. Jako podklad do terária je vhodná rašelina, rašeliník nebo lisované kokosové vlákno. Velikosti těchto hadů je nutno přizpůsobit i velikost terária, jako minimální velikost se doporučuje 80 x 50 x 45 cm. Klasické zimování není nutné, pouze v zimních měsících na 6 - 8 týdnů vypínat osvětlení, čímž se teplota sníží na 18 - 20 °C, oproti 23 - 26 °C v sezóně. Páření u tohoto poddruhu probíhá nejčastěji v průběhu měsíce května. Samice kladou vejce nejčastěji v červenci. Mláďata se obvykle líhnou po 73 - 76 dnech. Bývají velká 35 až 40 cm a velmi životaschopná. Mladí jedinci bývají kousaví a nervózní.

 Lampropeltis t. hondurensis

 Výskyt Lampropeltis t. hondurensis

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. micropholis (Equadoran Milk Snake)

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. multistrata (Pale Milk Snake)

Korálovka L. t. multistrata žije v hraniční oblasti amerických států Jižní Dakota, Nebraska, Montana a Wyoming.

 Lampropeltis triangulum multistrata

 Lampropeltis triangulum multistrata

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. nelsoni (Nelson's Milk Snake)

Korálovka L. t. nelsoni se vyskytuje od jižního Guanajuato, západně přes střední Jalisco k pacifickému pobřeží, kde se vyhýbá vysokým nadmořským výškám. Dorůstá 91 až 107 cm. Zbarvení je typické pro druh L. triangulum, tedy střídání černobíločerných a červených proužků. Červených bývá 13 až 18, počítáno od hlavy ke kloace. První černý proužek na hrdle nebývá spojen, což je jeden ze znaků, odlišujících tento poddruh od L. t. sinaloae. Červené ani bílé štítky nemají černý tipping. Mláďata jsou dlouhá 20 – 24 cm a líhnou se po 62 až 68 dnech inkubace. Pro chov stačí terárium 80 × 45 × 40 cm.

 Lampropeltis triangulum nelsoni

 Výskyt Lampropeltis triangulum nelsoni

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. oligozona (Pacific Central American Milk Snake)

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. polyzona (Atlantic Central American Milk Snake)

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

 

Lampropeltis t. smithi (Smith's Milk Snake)

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

Lampropeltis t. stuarti (Stuart's Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum stuarti

 Lampropeltis triangulum sstuarti

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita:

Lampropeltis t. syspila (Red Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum syspila

 Popis: Bohatě barevná trikolóra se širokými červenými prsteny, které jsou černě ohraničeny na bělavém pozadí.

 Chov a odchov: Vylíhnutá mláďata mají obvykle délku kolem 20 cm. Někdy je problém s příjmem potravy, v přírodě jejich hlavní část potravy tvoří ještěři nebo jiní hadi.

 Lokalita: Iowa, Illinois, Indiana, Missouri, Arkansas, sv. Oklahoma, sz. Mississippi

Lampropeltis t. taylori (Utah Milk Snake)

 Lampropeltis triangulum taylori

 Popis:

 Chov a odchov:

 Lokalita: z. Colorado, Utah, s. Arizona

 

Homepage