Myš laboratorní (Mus musculus var.alba)

 Laboratorní myš

  Hmotnost se pohybuje od 20 do 90 gramů (samci jsou těžší), počet vrhů za rok 8-12.K chovu je možné použít nejrůznější klece z obchodů, je však třeba dát pozor na vzdálenost jednotlivých drátů. Ta by neměla být větší než šest milimetrů. Klece umožňují myškám šplhání, mají však tu nevýhodu, že z nich myšky mohou vyhazovat ven podestýlku. Hodně se používají také nejrůznější plastové nádrže (laboratorní nádrže Velaz T3 o rozměrech 21x31x15cm), ty mají dno z tvrdého plastu, které myši nemohou prokousat, a víko ze silného pletiva (opět je třeba dát pozor,aby se myšky nemohly protáhnout ven). Dobře můžeme využít i stará vyřazená akvária, která musíme opatřit vhodným víkem (pletivo používané pro králíky není vhodné, protože jím myšky snadno prolezou). Naprosto nevhodné jsou sklenice, dřevěné bedýnky apod. Teplota by měla být cca 21°C. Myši jsou všežravci. Komerční potrava pro hlodavce obsahuje v podstatě vše, co myš potřebuje (tj. živočišnou i rostlinnou složku). Lze krmit obilninami (oves, ječmen, proso, kukuřice), slunečnicí, ovesnými vločkami, tvrdým pečivem, granulemi pro kočky atd. Čas od času podáváme jako doplněk čerstvou zeleninu (mrkev, petržel, celer, salát, kedlubny, atd), ovoce (jablka, hrušky), listy smetanky apod. Mnoho zeleného krmení však může způsobovat střevní potíže. Příliš tučnou potravu jako burské oříšky a slunečnicová semínka je třeba podávat s mírou. Myši průměrně sežerou jen deset gramů potravy na zvíře a den. Nezbytností je napáječka. Do chovu zařazujeme zvířata ve věku alespoň 3 měsíců, kdy jsou již fyzicky dospělá. K jednomu samci nedáváme víc jak 6 samic. Březí samici můžeme ponechat ve skupině, ale v tom případě musíme počítat s většími ztrátami . Ihned po porodu je samice znovu nakryta. Samičky by mohly mít mladé asi 9x za rok,což by ovšem šlo na úkor zdraví matky i mláďat. Březost trvá průměrně 18 až 21 dní. Rodí se 4 až 11 (výjimečně 15) mláďat o která se starají všechny samice ve skupině. Zhruba po třech dnech začne mladým myším růst srst. Srst je plně vyvinuta teprve po deseti dnech. O čtyři dny později začínají mláďata žrát pevnou potravu. Odstavit je můžeme ve věku tří až čtyř týdnů (to závisí na velikosti vrhu a na kondici matky). Ve dvou letech je samice již neplodná.

 Tři dny stará holata laboratorních myší

 

Krysa malá (Mastomys coucha)

 Mastomyš

  Hmotnost se pohybuje od 38 do 55 gramů (samci jsou těžší), počet vrhů za rok je cca 8. Ve vrhu je průměrně 8 – 11 mláďat ,ale uvádí se výjimečně až 19. Mláďata otevírají oči 15. – 19. den. Odstavují se ve věku 22 – 25 dní. Výborně šplhají. Chov se ničím neliší od chovu laboratorních myší. Jako potravu lze podávat hotové směsi pro hlodavce, zrní, tvrdý chléb, ovesné vločky, granule pro psy a kočky, burisony, důležité je ovoce - v podstatě jakékoliv, případně zelenina, listy pampelišek a jiné zelené krmení. Mastomyšy se chovají nejlépe ve skupinách – při držení jen jednoho páru mohou být někdy problémy s prvním zabřeznutím. Pokud chcete mastomyšy chovat, můžete jednomu samečkovi „svěřit“ jednu až 5 samiček. Pak počítejte s populační explozí - od každé dospělé samičky můžete každý měsíc získat průměrně asi 10 mláďat. Ta jsou zprvu osrstěna jen velmi řídce a vypadají skutečně velmi komicky. Jejich nespornou výhodou je že takřka postrádají typický myší „zápach“ a lze je tudíž bez problémů chovat třeba v obývacím pokoji i ve větším počtu.

 Pět dnů stará holata mastomyší

 

Potkan laboratorní(Rattus norvergicus var. alba)

  Potkan dosahuje hmotnosti průměrně 400-600g, méně obvykle v dobrých podmínkách až do 900g. Samci jsou robustnější, samice bývají až o 1/3 menší. Délka těla bývá v rozmezí 160 – 270 mm. Samice mívá pářící období několikrát do měsíce. Březost trvá 21 až 23 dní, v jednom vrhu mívá obvykle 8 až 13 mláďat, ale není výjimkou vrh o počtu až 16 mláďat. Mláďata se rodí holá a slepá, plně osrstěná bývají do 14 dnů, oči otevírají během 16-20 dne. Plně samostatná jsou přibližně po měsíci. Potkan je pohlavně dospělý po 1,5 až 2 měsících. Samice odchovává 3 vrhy do roka, ve výborných podmínkách může mít 5 a více vrhů. Samice potkanů mají schopnost v rané fázi březosti ukončit tuto březost během nevhodných podmínek nebo zejména z důvodu, že se setká s vhodnějším samcem s lepším genetickým potenciálem. Potrava obdobná jako u myší.

 

Homepage