Zimování korálovek (Lampropeltis triangulum)

Korálovky Lampropeltis t. sinaloe zimujeme při teplotách kolem 10 °C a to po dobu 8-12 týdnů. Zimujeme pouze zvířata v dobré kondici a ve věku starší než jeden rok.

 Lampropeltis triangulum

Zimování provádíme převodem z normální teploty v teráriu postupným snižováním až na klidovou hodnotu. Prvním krokem bude vytrávení zvířat, kdy po dobu tří týdnů nekrmíme, ale teploty v teráriu jsou na původní výši. Pak následuje vypnutí zdrojů a jednotýdenní pobyt v teráriích s teplotou okolí, většinou pokojovou, pak teprve převedeme zvířata do teploty zimovací, tedy na přibližných 10 °C. Tato teplota nemusí být dodržována striktně, ale měla by se pohybovat mezi 8 a 12 °C. Za těchto teplot musí mít zvířata přístup k vodě. Nejjednodušší pro chovatele je, pokud může snížit teplotu v chovné místnosti, např. nastavením termostatu radiátoru. Pak zůstávají korálovky ve svém teráriu a zimování se děje jen za vypnutých světel a snížené teploty. Vlhkost udržujeme rosením na stejné výši jako během aktivity. Málokterý z chovatelů však má pro chov zvláštní místnost a pro běžného teraristu, který má své chovance v obývacím pokoji, nastává problém, co s nimi. Můžeme je přemístit do bedničky, staré akvarijní nádrže, případně do plastového boxu s vyšší vrstvou vlhké rašeliny na dně. Jako úkryt použijeme trochu spadaného listí či natrhaný papír. Nesmí být novinový, obsahuje totiž barvy, které jsou pro hady jedovaté. Vhodné jsou papírové utěrky a kapesníčky. Jakmile se zvířata zklidní, položíme do jednoho rohu mělkou nádobu s vodu. Celou tuto ubikaci uzavřeme děrovaným víkem a umístíme v požadované teplotě, např. ve sklepě, v chodbě, v dolní části chladničky zapnuté na nižší stupeň chlazení, apod. Zvířata pravidelně kontrolujeme a hlídáme jak teplotu, tak především vlhkost - substrát nesmí vyschnout, ale ani být přemokřený. Musíme také zamezit přístupu jiným žvířatům (hlodavců, týká se ve sklepě), kteří by mohli našim hadům ublížit.

 Takto ne

Dále se dají hadi „zazimovat“ tak, že vypneme světelné a tepelné zdroje v teráriu. Přestaneme krmit a hadům dopřejeme období klidu cca 2 měsíce. Zimování se doporučuje tam, kde chceme po jarním probuzení hady stimulovat k páření.

Homepage